بومی‌سازی دستگاه کرایوکس توسط یک شرکت دانش‌بنیان

 

متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با بومی‌سازی و تجاری‌سازی گسترده دستگاه کرایوکس آمادگی خود را برای حمایت از ورزشکاران کشور اعلام کردند؛ این دستگاه با عملکرد سرما تا دمای منفی ۱۶۰ درجه سانتیگراد به بازتوانی عضلات و ریکاوری سریع ورزشکاران کمک می‌کند.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با بومی‌سازی و تجاری‌سازی گسترده دستگاه کرایوکس ایرانی، آمادگی خود را برای حمایت از ورزشکاران کشور اعلام کردند. این دستگاه با عملکرد سرما تا دمای منفی 160 درجه سانتیگراد، به بازتوانی عضلات، رفع دردهای مفصلی و ریکاوری سریع ورزشکاران حرفه‌ای در انواع مسابقات ورزشی کمک می‌کند.

استفاده از سرما برای تسکین دردهای مفصلی، کلیت کار این دستگاه است و این یکی از کاربردهای دستگاه کرایوکس است که نخستین بار توسط پزشکان ژاپنی ابداع شده است. این دستگاه توسط یک تیم فناور در ایران طراحی شده است و حالا بعد از تجاری‌سازی به یک بستر برای کارآفرینی تبدیل شده است.

دما در  این دستگاه تا منفی 170 درجه سانتیگراد با استفاده از نیتروژن مایع کاهش پیدا می‌کند و ثابت نگه‌داشتن دما بین منفی 150 درجه تا منفی 160 درجه سانتیگراد، جزو استانداردهای مهم این فناوری است. در حال حاضر بسیاری از باشگاه‌های ورزشی داخلی، مشتری دستگاه کرایوکس ایرانی هستند و فناوران این شرکت دانش‌بنیان، حامی ورزشکاران ایرانی در مسابقات بین‌المللی و داخلی شدند.

"میرعشقی" رئیس هیات مدیره این شرکت دانش‌بنیان در همین زمینه گفت:‌ استفاده از این دستگاه باعث ترشح اندورفین می‌شود و به عنوان مثال، ورزشکاری که در دو روز متوالی مسابقات خود را انجام خواهد داد با استفاده از این دستگاه به سرعت بدن خود را ریکاوری می‌کند.

"سامانی" مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان نیز گفت: یکسری استانداردهای ایمنی، الکتریکی و یکسری استانداردها برای نیتروژن مایع است که ما همه این استانداردها را برای دستگاه دریافت کرده و در ساخت این دستگاه نیز به طور کامل به کار گرفته‌ایم؛ شرکت ما اعلام کرده است که هر تیمی که به ما مراجعه کند می‌توانیم آنها را کمک کنیم که این ریکاوری به صورت حداقلی برای آنها انجام شود.

 تاثیرات این دستگاه در بخش درمان بسیار زیاد  است که از جمله آن کاهش التهابات، درمان رماتیسم، کاهش سردرد، درمان بی‌خوابی، استرس و کاهش وزن است؛ ساخت پروتئین در بدن ورزشکاران از دیگر مزایای کرایوتراپی است؛ ریکاوری و کم کردن دوران آسیب‌دیدگی مهم‌ترین دغدغه ورزشکاران است که با استفاده از این دستگاه دوران آسیب‌دیدگی ورزشکاران به نصف کاهش پیدا می‌کند و همچنین به‌کارگیری این دستگاه، خطرات احتمالی استفاده از روش‌های سنتی سرمادرمانی را نظیر سرمازدگی، گشادی عروق خون، کاهش فشار خون و کاهش  قدرت عضلات را نیز از بین می‌برد.