شرکت موج فناوری هوشمند

نقش شهید نخبه حادثه شاهچراغ در تولید ربات ایران‌ساخت “شستشوی پنل‌های خورشیدی”

advanced divider

ربات شستشوی پنل‌های خورشیدی که نمونه فرانسوی آن ایراداتی زیادی دارد از جمله دستگاه‌های با فناوری بالا است که شهید معصومی (شهید حادثه تروریستی شاه‌چراغ شیراز) در قرارداد با یک شرکت دانش‌بنیان برای دستیابی به فناوری آن اقدام کرده بود.

محمد سالاری‌نسب؛ مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان “موج فناوری هوشمند” در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد:‌ شرکت ما یک شرکت حل مسئله در حوزه دانش‌بنیانی با محوریت “مکاترونیک” است. در گذشته یک شرکت سرمایه‌گذاری با مدیریت سید فریدالدین شهید معصومی (شهید حادثه تروریستی شاه‌چراغ شیراز) با توجه به شناختی که از مجموعه ما داشتند یک نیازمندی را در حوزه نیروگاه‌های خورشیدی مطرح کردند که آن نیازمندی “تمیز کردن و شستشوی پنل‌های خورشیدی” بود.

وی گفت:‌ نمونه‌های فرانسوی این دستگاهِ شستشوی پنل‌های خورشیدی دارای ایراداتی بود که باتوجه به زیست‌بوم فناوری آن در ایران، سه ورژن از آن را طراحی کردیم که این دستگاهی که در نمایشگاه‌ ایران‌ساخت عرضه شده است آخرین نمونه‌ای است که رونمایی شده است.

مدیرعامل این مجموعه دانش‌بنیان گفت: این ربات ویژگی‌هایی دارد؛ از جمله اینکه پنل خورشیدی آسیب نمی‌بیند، یکی از مشکلات این بود که روی شیشه پنل، فشاری وارد نشده و آسیب نبیند که این موضوع در این دستگاه رعایت شده است. به عنوان مثال در نمونه فرانسوی دستگاه، ربات بر روی پنل‌های خورشیدی حرکت می‌کرد که این خودش بسیار آسیب‌زا بود اما وزن ربات ایران‌ساخت بسیار سبک است و برروی شیشه‌ها راه نمی‌رود.

سالاری‌نسب، گفت: قبلاً شستشوی پنل‌های خورشیدی با دستگاه‌های کارواش صورت می‌گرفت و میزان مصرف آب بسیار بالا بود و زمان آن نیز طولانی بود. ربات‌های فرانسوی در حین شستشو دستگاه‌ را از کار می‌انداختند چراکه پنل‌های خورشیدی باید به حالت افقی درمی‌آمدند و میزان تولیدشان نیز کاهش پیدا می‌کرد و زمان شستشو از زمان تولید کسر می‌شد.

وی تأکید کرد: ویژگی‌ خاص این ربات ایران‌ساخت این است که همزمان با کار دستگاه و تولید برق، عملیات شستشوی پنل‌های خورشیدی نیز انجام می‌گیرد؛ شستشو با ربات به نسبت شستشوی دستی بیش از ۵۰ درصد هزینه‌ها را کاهش داده است ضمن آنکه سرعت نیز افزایش پیدا کرده است.

به گزارش تسنیم، عصر ۴ آبان ماه بود که یک گروه تروریستی داعشی با حمله به زائران در حرم حضرت شاهچراغ علیه السلام تعدادی از هموطنان ما را به شهادت رساند؛ در بین شهدای این حادثه تروریستی یک نخبه علمی نیز حضور داشت که بدون شک فقدان وی ضربه‌ای بزرگ به کشور خواهد بود. دکتر سیدفریدالدین معصومی، چهره برجسته علمی کشورمان که سال‌ها خارج از ایران تحصیل کرده و برای خدمت به مردم کشورش به ایران بازگشته بود، یکی از شهدای این حادثه تروریستی بود.

وی فارغ‌التحصیل دانشگاه کنتربری نیوزلند در مقطع کارشناسی ارشد بوده و در دانشگاه اوکلند در مقطع دکتری مهندسی مکانیک، شاخه مکاترونیک تحصیل کرده بود و دارای مدرک تحصیلی دکترای رشته مکانیک از دانشگاه نیوزیلند است.

این شهید نقش مهم و اثرگذاری در تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های برق و انرژی در کشور داشت و از جمله نیروهای متخصص و مدیران جوان در عرصه برق بود. روز ۴ آبان ماه، دکتر معصومی به منظور نظارت و پیگیری‌ امور نیروگاه برق لامرد عازم استان فارس شده بود.

این چهره علمی پس از بازدید و انجام کارهای مربوطه، در شرایطی که قصد عزیمت به تهران را داشت، برای انجام فریضه نماز مغرب و عشاء به حرم حضرت شاهچراغ(ع) رفت که طی حادثه تروریستی به شهادت رسید.