شرکت موج فناوری هوشمند

اتوکالیماتور

advanced divider

حوزه ابزار دقیق، یکی از حساس‌ترین و پیشرفته‌ترین حوزه‌ها در مهندسی و صنعت است که آن را می‌توان یکی از زیرساخت‌های توسعه صنعتی هر کشور به شمار آورد. از میان کمیت‌های گوناگون مورد استفاده در صنعت، اندازه‌گیری دقیق زاویه یکی از کاربردی‌ترین زمینه‌ها در این حوزه است.

برای اندازه‌گیری زاویه ابزارها گوناگونی تاکنون طراحی و ساخته شده‌اند که انواع اپتیکی آنها به دلیل غیرتماسی بودن از مزیت بیشتری برخوردارند. یکی از ابزارهای اپتیکی مورد استفاده برای اندازه‌گیری دقیق زاویه، اتوکالیماتور (Autocollimator) است که نام آن از کالیماتور (Collimator) به معنای موازی‌ساز گرفته شده است. علت این نام‌گذاری استفاده از نور موازی شده لیزر (یا لامپ)، در این ابزار است. این نور موازی پس از خروج از ابزار، به آینه‌ی نصب شده بر روی هدف برخورد می‌کند و پس از بازتاب از آن بر روی سنسور موجود در اتوکالیماتور تصویر می‌گردد. با جابجایی زاویه هدف، این تصویر نیز بر روی سنسور تغییر مکان می‌دهد و به این واسطه می‌توان تغییرات زاویه هدف را اندازه‌گیری کرد. این ابزار می‌تواند دقتی برابر چند دهم درجه تا چند دهم ثانیه-قوسی (arc-sec) داشته باشد.

از میان کابرد‌های این ابزار، می‌توان به اندازه‌گیری دقت موتورهای دقیق برای استفاده در میز CNC، اندازه‌گیری میزان غیرخطی بودن حرکات خطی میز CNC، اندازه‌گیری صافی سطح میز کار، اندازه‌گیری توازی سطوح یا ریل‌های میز CNC و… اشاره کرد. همچنین این ابزار در کنترل کیفی محصولات اپتیکی، مانند پروفایل سطح آینه‌های بزرگ، تعامد المان‌های اپتیکی، زاویه منشور‌ها و گوه‌های اپتیکی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.